Czy pomidory są szkodliwe?
W pewnym okresie poszła fama, że pomidory są rakotwórcze. Okazało się jednak, że to obrzydliwe oszczerstwo. Niemniej jest uczony, który rzuca cień na ich opinię. Jest nim dr Norman Childers, nie lekarz, a.zhako- mity i sławny ogrodnik, profesor uniwersytetu w New Jersey, autor wielu prac naukowych. Napisał on książkę (wraz z G. M. Russo) pt. Psiankowate i zdrowie. Jak wiadomo, do rodziny roślin psiankowatych (Solanaceae) należą m. in.: ziemniaki, pomidory, bakłażany, papryka i tytoń. Otóż dr Childers twierdzi, że wszystkie one wywołują artretyzm u niektórych osób.
Dotąd nie wiadomo, co jest przyczyną chorób artretycznych i reumatycznych. Ponieważ wielu wielkich odkryć w medycynie dokonali nielekarze, więc choć teoria dr Childersa jeszcze nie została w pełni potwierdzona, niemniej jednak warto ją chyba poznać.
Dr Childers zaczął eksperymentować na sobie. Miał bóle artretyczne w ramieniu. Obserwował, które produkty te dolegliwości zwiększają, a przy których ból znika. Doszedł do wniosku, że gdy jada warzywa psiankowate — czuje się gorzej. Zaczął więc eliminować je z diety. Ból mijał.
Nie przywiązywał do tego początkowo większej wagi, ale poradził innym artretykorti unikania pomidorów, ziemniaków i bakłażanów. To pomagało. Potwierdził swoją teorię na ponad 800 osobach, cierpiących na bóle artretyczne i reumatyczne i ogłosił ją w książce.
Dieta nie jest łatwa, bo wszystkie prawie psiankowate w wielu krajach należą do bardzo często jadanych produktów. Jest z tym nieco kłopotu. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich osób. Według prof. Childersa 5—10% populacji ludzkiej reaguje objawami artretyzmu np. na pomidory. Wszystko jest względne na tym najlepszym ze światów. Jeśli są osoby, którym nawet mleko szkodzi, dlaczego nie mają być tacy, którym szkodzą psiankowate?
Najnowsze komentarze