Co jeść po treningu na masę mięśniową. Posiłek po treningu – przepisy, czyli rola posiłku po wykonanym treningu

Zaczynając swoją przygodę z treningami często chcemy możliwie jak najbardziej zmaksymalizować korzyści z nich płynące. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ogromne znaczenie w tej kwestii ma spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków po treningu. Taki zabieg pozwala na całkowite wykorzystanie możliwości naszego organizmu.

Dlaczego powinniśmy jeść po treningu?

Niestety, wśród społeczeństwa ugruntowało się przekonanie, że posiłek spożywany po treningu niweluje jego efekty. Nielogiczne bowiem wydaje się uzupełnianie kalorii, gdy właśnie je zrzuciliśmy. Posiłek po treningu jest konieczny z wielu powodów i przekonanie o jego złym działaniu jest nieprawdziwe. Jedzenie po treningu umożliwia prawidłową regenerację ciała oraz syntezę nowych białek mięśniowych. Z tego względu należy zadbać o to, aby zjeść coś po treningu, aby organizm nie rozpoczął procesu spalania białek. Powinniśmy więc traktować ten posiłek jako ugruntowanie uzyskanych rezultatów podczas wykonywanej wcześniej aktywności fizycznej. Poza tym, to najlepszy czas na jedzenie również ze względu na to, przeprowadzany trening przyspiesza metabolizm, zwiększając tym zapotrzebowanie na kalorie jednocześnie nie odkładając tkanki tłuszczowej. Oczywiście nie oznacza to, że możemy zjeść dowolną potrawę bez obaw o wynikające z tego konsekwencje, ale, że jest to najlepsza pora na zdrowe uzupełnienie kalorii. Istotne jest również to, że posiłek taki możemy zjeść niezależnie od tego o jakiej porze wykonywany był trening. Jeżeli istotną kwestią jest dla nas zdrowie warto mieć na uwadze również to, że po intensywnym treningu spada poziom odporności, a spożycie posiłku pozwoli go ponowne unormować.

Co jeść po treningu na masę mięśniową?

Bez względu na porę dnia powinniśmy po aktywności fizycznej dostarczyć do swojego organizmu niezbędnych węglowodanów oraz białek. Składniki te są niezbędne do przeprowadzenia przez organizm regeneracji po wykonanym treningu. Dzieje się tak dlatego, że podczas tej czynności wykorzystywane są wcześniej dostarczone węglowodany, przez co konieczne jest ich uzupełnienie po jego wykonaniu. Umożliwi to ich zgromadzenie i wykorzystanie do następnych aktywności fizycznych. Często zastanawiamy się również co jeść po treningu na same mięśniowa. W tym przypadku najważniejsze również są węglowodany. Brak uzupełniania tego składnika odżywczego spowoduje, że organizm będzie używał jako źródła energii białek budujących mięśnie co sprawi, że nie tylko nie będziemy obserwować efektów wykonywanych ćwiczeń, ale również zaczniemy tracić uzyskaną wcześniej masę mięśniową. Musimy więc dbać o to, aby dostarczać ich wystarczającą ilość, ponieważ w przeciwnym wypadku nasz wysiłek może pójść na marne. Pokarm, chociażby niewielki powinniśmy zjeść w ciągu dwóch godzin po wykonaniu treningu. Jeżeli nie mamy czasu na spożywanie posiłków po treningu z powodzeniem możemy skorzystać z dostępnych przekąsek węglowodanowo-białkowych lub przygotować wcześniej potrawę, którą mamy zamiar zjeść. Posiłek po treningu przepisy posiada bardzo proste. Nie należy bowiem kombinować w tym przypadku z wieloskładnikowymi daniami, ponieważ ma on być przede wszystkim lekkostrawny. Z tego względu powinniśmy unikać nadmiaru tłuszczy, ponieważ spowolnią one procesy trawienia oraz wchłanianie składników odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie koktajlu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść ten posiłek w formie stałej. W takim wypadku możemy spożyć lekki posiłek niebawem po ukończeniu treningu, a większy po około 1-2 od jego wykonania.

Author: 2cm.pl