Powszechna kontuzja stawu kolanowego

Naciągnięte więzadła to kontuzja, która może utrudnić życie, ale nie musi. Tak właściwie, to w dużej mierze zależy to od tego, jak szybko zareagujemy. Odpowiednio zastosowana interwencja pozwoli na ocenę uszkodzeń. Podjęte działania przyspieszą proces leczenia uszkodzonych włókien. Wówczas te struktury, na całe szczęście, mają szansę na regenerację.

Jak dochodzi do kontuzji?

Mimo że włókna są elastyczne, to nie mogą się rozciągać. Dzieje się tak jednak wskutek nadmiernego napięcia mięśni, czy ścięgien. Odczuwana jest bolesność. W celu pozbycia się stanu zapalnego chłodzi się miejsce urazu, a także unieruchamia staw. Naciągnięte więzadła sprawiają ból, ale nie jest on tak duży, jak przy naderwaniu, czy zerwaniu.

Pierwsza pomoc przy urazie

W momencie, gdy dojdzie do kontuzji nie należy nastawiać kończyny, ani w żaden sposób nie sprawdzać zakresu ruchu. W szczególności, gdy nie posiadamy kwalifikacji do udzielenia takiej pomocy. Dlatego też we własnym zakresie można zastosować okłady chłodzące. Jeśli ich nie posiadamy, to równie dobrze może to być opakowanie mrożonki. Ważne, aby przed położeniem jej na obrzęk zawinąć w cienki materiał. Gdy do wypadku dojdzie i wystąpi uczucie blokowania się kończyny, wówczas należy ją usztywnić i udać się do ortopedy.

Jak leczyć uraz?

W zależności od stopnia uszkodzenia stosuje się odmienne metody leczenia. Naciągnięte więzadła należą do mniej bolesnych, co nie oznacza, że powinny być bagatelizowane. Fizjoterapeuci oferują usługi, takie jak terapia manualna, czy terapia prądami interferencyjnymi.
Metody te mają na celu zredukowanie bólu i zmniejszenie obrzęku, a więc radzą sobie też ze stanem zapalnym.

 

Author: 2cm.pl