Wprowadzając do swojej rutyny dodatkową aktywność fizyczną często nie wiemy, jak poprawnie zmaksymalizować płynące z niej efekty. Ogromną rolę w tym przypadku odgrywa dieta. Przyjmowane przed treningiem posiłki mogą sprawić, że łatwiej będzie wykonać nam zaplanowane ćwiczenia. Co więc jeść, gdy trening przeprowadzamy rano, co w porze obiadowej, a co w przypadku wieczornej aktywności?
Trening poranny – co jeść rano przed treningiem?
Ćwiczenia wykonywane z samego rana są doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia, ale bez wątpienia mogą być trudne w wykonaniu. Niezbędne jest więc coś na pobudzenie przed treningiem. Należy więc pamiętać o tym, aby przed nim zjeść śniadanie, które zaopatrzy nas w niezwykle potrzebną w tym przypadku energię. Dzięki temu również nasz metabolizm przyspieszy co będzie skutkować szybszym pojawieniem się efektów przeprowadzanych treningów. Przed wykonywaniem aktywności fizycznej należy szczególną uwagę przykładać do roli węglowodanów, które dodają najwięcej energii do organizmu. Taki posiłek powinniśmy spożyć co najmniej na godzinę przed treningiem. Możemy więc zastanawiać się co jeść rano przed treningiem, aby pobierać z niego jak najwięcej korzyści. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się jogurty z mieszanką owoców czy chleb pełnoziarnisty z ulubionymi dodatkami.
Trening w porze obiadowej – coś na pobudzenie przed treningiem?
W tym przypadku nie musimy dostarczać do organizmu aż tyle węglowodanów, ponieważ zostały one dostarczone wcześniej, ale nie powinniśmy też całkowicie z nich rezygnować. Warto mieć na uwadze również to, że posiłki te powinny być lekkie, abyśmy nie czuli się ociężali, co uniemożliwiłoby efektywne wykonywanie ćwiczeń. Taki posiłek również powinniśmy spożywać na około godzinę przed treningiem, aby umożliwić dostarczenie do organizmu potrzebnej energii oraz czuć się lżej. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się przeróżne koktajle czy sałatki.
Trening wieczorny
Ćwiczenia wykonywane późniejszą porą wymagają dostarczenia niewielkiej ilości składników odżywczych, ponieważ większość z nich przyswojona została dzięki wcześniejszym posiłkom. Z tego względu powinniśmy przed treningiem wieczornym zjeść jedynie przekąskę, która doda nam niezbędnej energii do jego wykonania, a nie sprawi, że będziemy czuli się ociężali. Poza tym, ilość dostarczanych kalorii powinniśmy dopasować indywidualnie do tego jak intensywny ma być trening. Może być to zarówno posiłek w formie stałej, jak i płynnej. Ważne jest to, aby był on jak najbardziej lekkostrawny. Należy więc w tym wypadku szczególnie uważać na zawartość tłuszczy w wybieranych przez nas pokarmach, aby dodatkowo nie spowolnić procesów trawienia.
Rola diety w aktywności fizycznej
Poza stosowaniem się do zaleceń dotyczących tego co powinniśmy jeść przed treningiem należy zdać sobie sprawę z tego jak ogromną rolę ma to czy racjonalnie odżywiamy się przez cały dzień. Powinniśmy zadbać o to, aby w ciągu dnia dostarczać do organizmu niezbędną ilość kalorii, z uwzględnieniem składników odżywczych. Powinniśmy więc dokładnie analizować każdy spożywany posiłek w ciągu dnia, aby mieć pewność, że odpowiednio się odżywiamy. Jedynie poprawnie zbilansowana dieta sprawi, że będziemy w stanie wykonywać zaplanowane wcześniej ćwiczenia i że będą one przynosić oczekiwane rezultaty. Regularne dbanie o swoje zdrowie poprzez zrównoważone żywienie sprawi, że treningi będą przyjemniejsze i łatwiejsze. Poza tym wpłynie ona również na inne aspekty naszego życia, z efektów których z pewnością będziemy zadowoleni.
Najnowsze komentarze