Jak obliczyć bilans kaloryczny? Jak obliczyć dietę redukcyjna? Czyli jak ułożyć swoją dietę?

Próba odchudzania się nie raz jest prawdziwą walką, która wykańcza nasze chęci, opróżnia portfele i bardzo męczy. Jest tak jednak tylko wtedy, gdy nie do końca wiemy jak się za to zabrać. W takim wypadku jemy za dużo, licząc na to, że efekt przyniosą same ćwiczenia lub wręcz odwrotnie, nie jemy prawie wcale. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, jak ważna jest odpowiednia ilość kalorii w diecie. Tylko posiadanie niezbędnej wiedzy umożliwia zastosowanie w życiu działających zasad.

Czy liczenie kalorii jest istotne?

Podstawową kwestią, na którą powinna zwracać każda osoba, nie tylko chcąc schudnąć, są kalorie. Za mała ich ilość prowadzi do wyniszczenia organizmu, a zbyt duża przyczynia się do otyłości. Ważne jest zapamiętanie, że w celu zrzucenia zbędnych kilogramów musimy wytworzyć deficyt kalorii. Aby tego jednak dokonać, musimy dowiedzieć się jak obliczyć bilans kaloryczny. W tym celu należy poznać kilka parametrów, dzięki którym będzie to możliwe.

Podstawowa przemiana materii – Jak obliczyć bilans kaloryczny?

Organizm używa dostarczanych kalorii do realizowania wielu funkcji. Bardzo istotne jest, aby przyswajać ich wystarczającą ilość. Część z nich umożliwia zachodzenie podstawowych procesów w organiźmie, na przykład oddychanie lub trawienie. Dostarczenie mniejszej ilości kalorii, niż wynika to z naszej podstawowej przemiany materii skutkuje pogorszeniem zdrowia i samopoczucia. Poza tym, doprowadza przy tym do spowolnienia metabolizmu, przez co skuteczne odchudzanie nie jest możliwe. Aby ustalić jaką ilość kalorii powinniśmy spożywać musimy ustalić jaka jest wartość naszego BMR i nigdy nie jeść mniej niż z tego wynika. Bez problemu możemy obliczyć ją za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów.

Całkowite zapotrzebowanie

Poza zaspokajaniem potrzeb podstawowej przemiany materii nasz organizm każdego dnia wykonuje dodatkowe czynności, które również wymagają pokrycia kalorycznego. Jest to każda aktywność fizyczna, od spacerów po treningi siłowe. Aby prawidłowo obliczyć, ile kalorii musimy jesć żeby efektywnie schudnąć powinniśmy ustalić ile wynosi również ten parametr. Po obliczeniu całkowitego zapotrzebowania naszego ciała na kalorie możemy przejść do tego jak obliczyć dietę redukcyjna.

Efektywne odchudzanie – jak obliczyć dietę redukcyjna?

W celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów musimy mieć na uwadze to, że musimy ustalić taką ilość kalorii, aby nie dostarczać ich ani za dużo, ani za mało. Najlepiej jeśli zmniejszymy ilość kalorii o 20% względem całkowitego zapotrzebowania. Należy jednak przy tym upewnić się, że otrzymana wartość nie jest mniejsza niż wynika to z podstawowej przemiany materii. Jeśli jednak tak jest, musimy wprowadzić do swojej codzienności więcej aktywności fizycznej, która sprawi, że możliwe będzie utworzenie deficytu kalorycznego na określonym poziomie, a dodatkowo przyspieszy nasz metabolizm. Powinniśmy też pamiętać o tym, aby skrupulatnie liczyć kalorie, uwzględniając w tym również olej używany do smażenia, który nie raz potrafi mocno zwiększyć kaloryczność danej potrawy. Ważne przy tym jest również zwracanie uwagi na biland dostarczanych składników odżywczych, ponieważ ich zaburzenie może prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Warto również korzystać z produktów, których skład jest jak najbardziej naturalny. W tym celu powinniśmy dokładnie czytać składy, aby móc świadomie dokonywać ich wyboru. Należy mieć też na uwadze fakt, że do wielu produktów dodawana jest duża ilość cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego, które w nadmiernych ilościach szkodzą oraz skutecznie uniemożliwiają pozbycie się zbędnych kilogramów.

 

Author: 2cm.pl