Cytryna smaczna dekoracja i przyprawa

Estetycznie wycięte i dekoracyjnie wygięte plasterki lub skórki z cytryn służą do jadalnej, kwaskowatej „dekoracji” wielu dań. M. in. różnych koktajlów, sznycli cielęcych galaretek, nóżek w galarecie, sardynek, szprotek itp.
Gdy chcemy kieliszki do koktajlu udekorować cukrem, aby na brzegu utworzył się z niego „szron”, to najpierw te brzegi maczamy w soku z cytryny, do którego kryształki cukru lepiej przylegają, a poza tym kwaskowaty smak takiego cukru dodaje smaku napojowi.
Kilka kropli cytryny dodaje się do dań, gdy już nie będą gotowane, np. do barszczu tuż przed podaniem.Trochę więcej niż kilka kropli dodajemy też do warzyw przeznaczonych na surówki, by nie czerniały. I tak np. zawsze trzeba skropić cytryną surówkę z selera, składniki sałatek, do których wchodzą jabłka itp. Ale jeśli np. obieramy jabłka lub gruszki na kompot, to po obraniu wkładamy je do wody zakwaszonej, ale nie cytryną, bo cytryny w tym wypadku szkoda, tylko kwaskiem cytrynowym (kilka kryształków). Gdy już wszystkie owoce są obrane, wkładamy je do słoików, zalewamy osłodzoną zalewą i pasteryzujemy.
Cytrynę (sok i startą skórkę) dodaje się do wielu ciast i wypieków. Sokiem z niej skrapia się ryby, szczególnie morskie, aby straciły charakterystyczny, nie przez wszystkich łubiany „aromat morza”, by ich mięso skruszało i nabrało apetycznej woni. Naciera się nim również mięso wołowe, cielęce, baranie, wieprzowe i z drobiu, w podobnych celach jak ryby. Mięsa mdłe, jak cielęcina, kurczęta, podaje się często w sosach zaprawionych w ostatniej chwili sokiem z cytryny; zawsze trzeba dodać cytryny do potrawki itp.

Author: 2cm.pl