Inne właściwości lecznicze cebuli

W Indiach od niepamiętnych lat cebula była uznawana za „żywność dla zdrowia”. Ale dopiero w latach siedemdziesiątych zajął się nią dr K.K. Sharma z Wydziału Farmacji i Leków Uniwersytetu w Delhi. Chciał on zbadać, czy rzeczywiście obniża poziom cholesterolu we krwi. Podawał wolontariuszom chleb z dużą ilością masła (10 dag) i sprawdzał poziom cholesterolu we krwi po 2, 4 i 13 godz. od spożycia. Jedna grupa badanych nie dostawała nic poza tym, a druga — cebulę (50 g) surową lub gotowaną.
U tych badanych, którzy nie otrzymywali cebuli, po 4 godz. poziom cholesterolu we krwi wzrastał o 30,6 „punktów”. U tych, którym podawano surową cebulę — wzrastał tylko o 9 „punktów”, a po zjedzeniu cebuli gotowanej — tylko o 3 „punkty”.
Ciekawe było jeszcze i to, że po zjedzeniu chleba z dużą ilością masła z dodatkiem surowej cebuli poziom cholesterolu we krwi, badany po upływie 2 godz. od posiłku, wzrastał o 18 „punktów”. Ale już po następnych 2 godz. spadał o 16 „punktów”, osiągając powoli poziom tylko o 2 punkty wyższy od tego, który wykazywali badani przed jedze-niem. x
A więc obserwacje tych uczonych potwierdzają, że nie jest ważne w jakiej postaci cebulę się je: surową czy gotowaną. Czyli, że podwyższone temperatury nie niszczą w niej tego czynnika, który potrafi obniżać poziom cholesterolu we krwi, czy… rozpuszczać fibrynę.
Natomiast cebulę koniecznie w stanie surowym trzeba jadać wtedy, gdy chodzi o dezynfekcję, o działanie bakteriobójcze (fitoncydy); świetnie wówczas odkaża jamę ustną, a także przewód pokarmowy. Równocześnie poprawia trawienie ale tylko u ludzi zdrowych, znosi nadmierną fermentację i wzdęcia, usuwa gazy, działa przeciw zaparciom.
Osoby z tzw. delikatnym żołądkiem lub wątrobą nie zawsze dobrze znoszą surową cebulę czy czosnek, ponieważ są one dość ciężko strawne. W postaci gotowanej lub duszonej strawność oraz przyswajalność tych warzyw jest dużo lepsza i mogą je wówczas jadać na ogół wszyscy. Łatwo strawne są również przetarte zupy cebulowe czy czosnkowe oraz wywary z tych warzyw.
Wiadomo nie od dziś, że cebula obniża ciśnienie, powoduje spadek cukru we krwi i zwiększa jej płynność. Zaleca się więc nieraz kurację tym warzywem cukrzykom i sercowym. Ponieważ należy wówczas jadać sporo cebuli, w każdy razie co najmniej 1 dużą dziennie, więc zaleca się też wyciągi, np. winko lub nalewkę alkoholową z cebuli. Kuracja taka polecana jest również czasem przy dolegliwościach prostaty. W niektórych krajach są w sprzedaży gotowe preparaty cebulowe. W ZSRR taki preparat nazywa się „Allicep” i zalecany jest przy atonii kiszek, arterio- sklerozie, chorobach serca itp.
W lecznictwie ludowym stosuje się okłady z cebuli na niegojące się rany, owrzodzenia, czyraki, ropnie. Upieczoną cebulę obiera się z łuski, rozgniata, nakłada na gazę i przykłada na chore miejsce. Dezynfekuje ona rany, przyspiesza ich gojenie i to tak u ludzi, jak u zwierząt. Nieraz również zaleca się, aby nie tylko pić sok z cebuli przy grypie i zaziębieniach, ale przy katarach wkładać do nosa tamponik, umaczany w świeżo wyciśniętym soku z tego warzywa, a „na pewno pomoże, jeśli nie zlikwiduje całkowicie kataru”.

Author: 2cm.pl