Bakłażany i długowieczność

Podobnie jak kawony, ogórki i inne dyniowate, a także jak pomidory i papryka — bakłażany również są owocami warzywnymi. Niestety u nas wciąż należą jeszcze do rzadkości, choć od lał „gruszka miłosna” znana była i uprawiana w Krakowskiem i w ogóle na południu kraju. Dziś słała się niemal „delikatesem”, choć możliwe, że w Polsce, jak w wielu innych krajach, stanie się kiedyś pospolitym warzywem, jak np. pomidory.
Bakłażany są bowiem bardzo zdrowe, choć nie dla artretyków. Obniżają znacznie poziom cholesterolu we krwi, są bogate w żelazo, potas, a także zasobne w błonnik. Można więc powiedzieć, że przyczyniają się do długowieczności w co wierzy wielu mieszkańców Bliskiego /Wschodu.
Warzywa te prawie nie zawierają sodu, ale bardzo dużo potasu, sporo żelaza, fosforu, wapnia i in. Bogate w błonnik, mają go o 50% więcej, niż np. jabłka lub brzoskwinie. Poza tym trzeba je polecać otyłym, gdyż dostarczają wprost nieprawdopodobnie mało kalorii — 15—19 (63—79 kJ) w 100 g. Zawierają też trochę witaminy A, dużo witaminy C (200 mg w 100 g), sporo B2 i są wyraźnie zasadotwórcze (+4,5).
Bakłażan ma różne nazwy. Nie tylko „gruszka miłosna” (tak mówią na nią krakowianie), ale i jajko krzewiaste, psianka podłużna lub oberżyna. Owoc rzeczywiście przypomina trochę gruszkę, trochę duże jajo; dojrzały jest koloru ciemnofioletowego. Przypomnijmy, że należy do tej samej rodziny psiankowatych co ziemniak, pomidor, tytoń i mandragora.
Austriacki naukowiec, prof. dr G. H. Mitschek z uniwersytetu w Grazu przeprowadzał takie doświadczenia: karmił zwierzęta laboratoryjne żywnością bogatą w cholesterol oraz równocześnie bakłażanami. I zaobserwował, że dzięki nim poziom tego szkodliwego związku we krwi nie podnosił się wcale. Wprawdzie doświadczenie przeprowadzano na królikach, ale można się spodziewać, że podobne reakcje będą i u ludzi. A przy tym u kró-lików nie zauważono żadnych objawów nekrozy tkanek lub zwapnień. Dr Mitschek twierdzi, że przypuszczalnie bakłażany działają w specyficzny sposób na system trawienny nie dopuszczając do wchłaniania cholesterolu. Przy tym efekt jest tym większy, im więcej się podaje równocześnie tłustej, cholesterolowej żywności. Duszone bakłażany są bardzo popularną potrawą w Grecji i we Włoszech. Co ciekawsze — zwykle towarzyszą daniom z tłustego mięsa (np. baraninie).
Jajko krzewiaste pochodzi z Indii i Pakistanu, a do Europy, bo do Hisżpanii w XII w., sprowadzili je Arabowie. Ale początkowo nie mieli ludzie do oberżyny zaufania. Dopiero w połowie XV w. znalazła się, jako roślina ozdobna i lecznicza w Polsce. A jadać ją zaczęto u nas dopiero na początku XIX w. Dużo wcześniej, bo już w XIII w. podbiła serca i… żołądki ludów zamieszkałych wokół wybrzeży Morza Śródziemnego, głów
nie Włochów, Hiszpanów i Greków. W 1760 r. figuruje w katalogach słynnej do dziś ogrodniczej firmy francuskiej Vilmorin, jako roślina ozdobna. Musiało minąć jeszcze 100 lat, zanim we Francji uznano ją za warzywo i to… doskonałe!

Author: 2cm.pl