Regularnie ćwicząc możemy zaobserwować, że wiele osób po treningu sięga po konkretne produkty. Najczęściej wybierany w tym przypadku jest banan. Powodem tego nie jest jednak jedynie jego łatwa dostępność czy osobiste preferencje różnych osób, a jego właściwości, które sprawiają, że jest on najlepszą przekąską po treningu.
Zalecenia dotyczące posiłku po treningu – Banan przed czy po treningu?
Wykonywanie ćwiczeń sprawia, że organizm korzysta z dostępnych źródeł energii. W pierwszej kolejności sięga po węglowodany, o których wcześniejsze dostarczenie powinniśmy zadbać, ponieważ w przeciwnym wypadku do produkcji potrzebnej energii wykorzystywane mogą być białka budujące mięśnie, co zniweluje dotychczas uzyskane efekty. Po treningu powinniśmy uzupełniać więc ilość węglowodanów tak, aby mogły być one wykorzystane do następnych treningów. Składnik ten powinien być uzupełniony w czasie dwóch godzin po zakończeniu aktywności fizycznej. Poza tym, należy mieć na uwadze to, że trening przyspiesza nasz metabolizm, przez co nagle zwiększa się zapotrzebowanie na białko. Unikać należy za to spożywania po nim tłuszczy, ponieważ spowodowałyby one, że składniki odżywcze byłyby ciężej wchłaniane, a proces trawienia wydłużyłby się. Taki posiłek powinien więc zawierać solidną dawkę węglowodanów wraz z białkami, ale być jak najbardziej lekkostrawny. Taki posiłek warto również rozłożyć na dwie części i bezpośrednio po treningu zjeść drobną przekąskę, aby w ciągu następnych dwóch godzin uzupełnić ją pełnowartościowym posiłkiem.
Dlaczego akurat banan? Jak banany wpływają na organizm?
Ten owoc nie jest wybierany przypadkowo przez osoby wykonujące treningi. Wiedzą one bowiem dokładnie jak banany wpływają na organizm. Posiadają one dosyć dużą ilość węglowodanów w porównaniu do innych dostępnych owoców. Jeden banan, w zależności od wielkości, może dostarczyć około 20-30 g węglowodanów, a już taka ich ilość pozwoli na przebieganie procesów regeneracyjnych po wykonanym treningu. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na stopień dojrzałości spożywanych bananów. Im bardziej jest on dojrzały, tym lepiej. Dzieje się tak dlatego, że taki owoc posiada większą ilość mono- i disacharydów niż ich mniej dojrzały odpowiednik. Zielone banany zawierają w sobie większą ilość skrobi opornej, której przyjmowanie nie jest zalecane po zakończeniu aktywności fizycznej. Niestety, nie jest to przekąska idealna ze względu na śladowe ilości białka. Przeciętny banan dostarcza ich około 1 gram, co nie jest wystarczającą ilością po zwiększonym wysiłku fizycznym. Warto więc połączyć spożycie go z produktami, które są głównym źródłem tego składnika odżywczego, na przykład jogurtem. Poza tym, warto mieć na uwadze, że bez problemów możemy bezpośrednio po treningu zjeść drobną przekąskę, aby następnie po upływie pewnego czasu zjeść odpowiednio zbilansowany posiłek, zawierający zarówno węglowodany, jak i białka. Jest to szczególnie istotne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zjedzenia takiej potrawy po treningu, gdy na przykład trening przeprowadzamy na siłowni. W takim wypadku możemy już wcześniej zaopatrzyć się w przekąskę węglowodanowo-białkową lub przygotować koktajl, który zabierzemy ze sobą. Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z takiego rozwiązania to zjedzenie banana może być idealnym rozwiązaniem dla nas. Podstawowym pytaniem jakie wiele osób sobie zadaje jest również kwestia tego czy banan przed czy po treningu. Warto więc mieć na uwadze, że jest to przekąska idealna w obu przypadkach ze względu na lekkostrawność połączoną ze stosunkowo duzą ilością węglowodanów.
Najnowsze komentarze