Gatunki śmietany

Śmietana śmietanie nierówna. Każda z nich ma zupełnie inne przeznaczenie, a żeby stosować je prawidłowo, trzeba odnaleźć się w gąszczu określeń, takich jak śmietana kwaśna, słodka, kremowa czy popularna “osiemnastka”. Na czym polegają różnice między śmietanami oraz do czego używać poszczególnych wariantów? Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć.

Śmietana – różne rodzaje

Śmietana rodzaje to dość spory wybór pomiędzy produktami, których pod żadnym pozorem nie wolno ze sobą utożsamiać. O ile śmietanka o 9% zawartości tłuszczu ma słodki posmak i świetnie nadaje się do zabielania kawy, bawarki albo słodkich koktajli owocowych, o tyle śmietana o tej samej zawartości tłuszczu jest produktem kwaśnym i na tyle niskokalorycznym, że stosuje się ją jako zamiennik zwykłej śmietany dla ludzi będących na diecie. Śmietana 12% to rodzaj kwaśnej śmietany, która świetnie sprawdzi się w roli dressingu do sałatek. Ma dość płynną i aksamitną konsystencję, dlatego łatwo miesza się ją z ziołami, musztardą, miodem czy innymi składnikami, które często urozmaicają sosy sałatkowe.

Słynna osiemnastka

Jedną z najpowszechniejszych śmietan jest śmietana 18%, która znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, a jeśli ktoś lubi zupy na śmietanie, to właśnie z niej najczęściej korzysta. Wystarczy spojrzeć w sklepach na zawartość lodówek ze śmietanami i śmietankami, żeby zauważyć, że “osiemnastek” jest tam zawsze najwięcej. Jej zadaniem jest zagęszczenie zupy, rozjaśnienie jej koloru i nadanie delikatnego smaku. Tą śmietaną można również zagęszczać lżejsze sosy, choć do zawiesistych, gęstych sosów najlepiej nadaje się śmietana o zawartości tłuszczu na poziomie 22%. Śmietanki o zawartości tłuszczu 30% oraz 36% są powszechnie nazywane kremówkami i doskonale nadają się do deserów. Mają bardzo gęstą konsystencję, a także bardzo łatwo je ubijać na sztywny krem, dlatego bardzo często lądują na szczycie lodowych i owocowych deserów czy tortów. To również idealny dodatek do gofrów z owocami oraz rurek z kremem.

 

Author: 2cm.pl