Łochynia-pijanica

Nazywa się ją też borówką bagienną, bagnówką lub durnicą. Krzewinka ma liście sinozielone, a jagody — większe od czernicy, na ogół bardziej wydłużone, pokryte ciemnostalowym nalotem. Miąższ mają białawy, o dość charakterystycznym smaku, choć wiele osób niemal ich nie odróżnia od czarnej jagody, myśląc, że to tylko jakaś inna odmiana.
W medycynie ludowej łochynia ma sławę skutecznego leku przeciw hemoroidom i żylakom. Bywa że podczas jednego sezonu jadania jej i to w każdej formie — surowej czy w przetworach — hemoroidy znikają. Widocznie łochynie są wyjątkowo zasobne w witaminę P, a może mają jakieś inne wartości. W każdym razie wiadomo, że zawierają te same witaminy co czarna jagoda, ale w większych ilościach. Sporo w nich też kwasów organicznych, przede wszystkim cytrynowego i jabłkowego.
W Związku Radzieckim łochynie są wysoko cenione. Suszy się je i używa do rozmaitych, bardzo zresztą smacznych przetworów. Ale w niektórych krajach na Zachodzie uważają te owoce za mniej wartościowe od czarnych jagód. Wprawdzie niesłusznie, ale… łochynia przeżywała już różne krzywdzące opinie. Bo skąd jej nazwy takie, jak: pijanica czy durnica? Okazało się, że wcale na nie nie zasługuje. Cierpi za sąsiedztwo… Otóż tam, gdzie rosną łochynie, lubią też rosnąć krzewinki bagna, znanej rośliny antymolowej, odstraszającej i odurzającej swoim zapachem te żerujące na naszej odzieży szkodniki. Duża ilość bagna może odurzyć i człowieka, szczególnie przy suchej, upalnej pogodzie, gdy godzinami zbiera owoce łochyń, a pyłek bagna unosi się w powietrzu. Zdarzają się bóle i zawroty głowy, nieraz wymioty, przypominające objawy nadużycia alkoholu. Właśnie pyłek kwitnących bagien ma takie właściwości oszałamiające i lekko trujące. Łochynie są absolutnie niewinne i bezpieczne. Cierpią na opinii za… nieodpowiednie towarzystwo. Stwierdzono to z całkowitą pewnością w naszym PZH (Państwowy Zakład Higieny), a wcześniej zbadali tę sprawę badacze radzieccy, gdyż u nich łochyń jest jeszcze tak wiele, że zdarza się i u nas czasem znaleźć w sklepach importowane z ZSRR słoiki z dżemem łochyniowym.

Author: 2cm.pl