Czosnek w leczeniu nadciśnienia
Leczy z nadciśnienia. W Grecji od tysięcy — dosłownie — lat podaje się czosnek, jako lek przeciw nadciśnieniu. Nasza medycyna ludowa również znała te jego właściwości. Dr F.C. Piotrowski z wydziału medycznego uniwersytetu w Genewie już w 1948 r. donosił (w piśmie ,,Praxis”) o wynikach swoich badań nad ok. setką pacjentów, których leczył czosnkiem na nadciśnienie (wyłączał z tych badań nadciśnieniow- ców pochodzenia nerkowego). Doszedł do wniosku, że ok. 40% chorych można wyleczyć tym środkiem. Zwykle poprawa jest widoczna już po 3—5 dniach od rozpoczęcia kuracji. Znikają bóle i zawroty głowy, a także trudności w koncentrowaniu myśli.
Jeśli znowu wrócimy do cyfr, to na 100 tys. zgonów: w USA 39,1 osób umiera na nadciśnienie (związane lub nie z chorobą serca), we Włoszech rocznie 35,4, a w Hiszpanii — tym zaczosnkowanym kraju.
I co jeszcze? Z innych „różnych” zastosowań czosnku trzeba wspomnieć, że np. w ZSRR preparaty z tej rośliny są używane do leczenia zakażonych ran. Ponadto pomagają przy zatruciu nikotyną, lecząc przy okazji zaburzenia jelitowo-żołądkowe. A gdy ktoś cierpi na czyraki na początku ich pojawienia, warto robić kompresiki z miazgi czosnkowej i wyleczenie niemal gwarantowane.
Słynny Albert Schweitzer leczył czosnkiem z dobrymi rezultatami różne zaburzenia i choroby przewodu pokarmowego, m. in. nawet tak poważne,
jak tyfus i cholera. Podobnie dr Marcowici ) (Jugosławia) z pozytywnym skutkiem w prymitywnych warunkach podczas II wojny kurował pacjentów chorych na dyspepsję, biegunki wszelkiego rodzaju, a nawet dezynterie (czerwonki). Zresztą oparł się wówczas na doświadczeniach innych lekarzy, którzy również w trudnych warunkach, bo podczas I wojny światowej, w ten sposób ratowali ludzi z różnych niebezpiecznych chorób gastrycz- nych.
Kardiolog z Indii dr Bordia wraz z innym lekarzem drem Bansalem po badaniach naukowych doszli do wniosku, że czosnek (cebula też, ale słabiej) jedzony wraz z innymi potrawami bogatymi w tłuszcz i podnoszącymi poziom cholesterolu we krwi obniża ten poziom.
Warto przytoczyć jeszcze na zakończenie jedno stwierdzenie naukowe dr Bansala i Bordii: „można czosnek polecać na długie kuracje bez obawy niebezpieczeństwo toksyczności”.
Najnowsze komentarze