Kukurydza a żywienie zwierząt hodowlanych

Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych jest bardzo istotnym czynnikiem w zapewnieniu im optymalnych warunków wzrostu i rozwoju. Pożywienie powinno być dobrane zarówno do rasy zwierząt jak również do ich potrzeb. Ziarno kukurydzy znajduje bardzo szerokie zastosowanie jako pokarm dla zwierząt hodowlanych. Ponadto kukurydza może być spożywana przez wiele zwierząt, zarówno przez bydło, jak też na przykład przez ptactwo.

Dlaczego właśnie kukurydza?

Kukurydza jako pokarm zapewnia odpowiednie substancje odżywcze i niezbędne do prawidłowego wzrostu składniki, przy jednoczesnym stosunkowo niskim w porównaniu z wieloma innymi produktami kosztem. Ponadto kukurydza, podawana zwierzętom w postaci ziaren zazwyczaj jest przez nie bardzo lubiana a ponadto doskonale trawiona, dlatego zwierzęta najczęściej nie mają po niej żadnych problemów trawiennych. Zaletą kukurydzy jest również to, że może ona by bez problemu stosowana na wiele różnych sposobów, zarówno w postaci kiszonki jak też samodzielnego pokarmu czy składnika przygotowywanej dla zwierząt mieszanki paszowej.

Kukurydza zawiera przede wszystkim dość sporą ilość tłuszczu, ale również protein i witaminy A, niezbędnych do odpowiedniego wzrostu zwierząt. Ponadto kukurydza jest bardzo bogata w białko jak również skrobię, która ma szczególne znaczenie w żywieniu młodszych zwierząt. W przypadku starszych zwierząt należy odpowiednio dopasować dietę, szczególnie pod kątem ilości dostarczanych w pożywieniu składników odżywczych.

W jakie formie podawać zwierzętom kukurydzę?

Kukurydza może być podawana zwierzętom hodowlanym na wiele różnych sposobów. W stanie surowym może być podawana samodzielnie jak również część mieszanek paszowych. Podaje się ją na przykład tucznikom.

Kiszona kukurydza w wielu przypadkach jest stosowana częściej niż kiszona, przede wszystkim ze względu na fakt, że znacznie lepiej się trawi. Ponadto jest w stanie dostarczyć zwierzętom często o wiele więcej energii niż surowe ziarno, co nie pozostaje bez znaczenia w ich żywieniu. Niezwykle często w takiej właśnie formie podawana jest między innymi krowom mlecznym, w niektórych hodowlach zastępując kukurydzę pod innymi postaciami. Kiszenie ziaren kukurydzy jest również często preferowane ze względu na niższe koszty niż na przykład ich suszenie czy wykonywanie z nich innych produktów paszowych.

Kukurydziana mączka niezwykle często wykorzystywana jest jako pasza lub jej składnik do żywienia drobiu. Również jest wykorzystywana do tworzenia mieszanek paszowych dla innych zwierząt. Ma dość długi w porównaniu do wielu innych produktów żywieniowych okres przydatności, co powoduje że hodowcy bez obaw mogą zaopatrzyć się nawet w większe ich ilości.

Jasno więc widać, że kukurydza, zarówno pod postacią ziaren jak też innych produktów jest doskonałym pożywieniem dla zwierząt hodowlanych. Ponadto  jej uprawa nie sprawia większych problemów, co sprawia że koszty z tym związane nie są wysokie.

 

Author: 2cm.pl